alesta-home-kurucusu-fuat-yazici

Alesta Home’un kurucusu Fuat Yazıcı, 1958 yılında Erzurum’un Şehitler Köyü’nde dünyaya gözlerini açtı. Tarım, hayvancılık ve ticaret işiyle uğraşan babası Abdullah Çavuş, oğlunun da kendisi gibi burada yaşayıp baba mesleğini yapmasını istiyordu ancak Fuat Yazıcı’nın hayalleri de olmak istediği yer de bu köyün sınırlarının ötesindeydi.

Henüz 14 yaşındayken Erzurum’daki lokantalarda bulaşıkçı olarak çalışmaya başlayan Fuat Yazıcı’nın Türkiye Şampiyonu Milli Güreşçi Kaya Özcan ile tanışması, hayatının önemli dönüm noktalarından birisi oldu. Kaya Özcan’ın verdiği destek ve cesaretten güç alan Fuat Yazıcı hem eğitim hayatına devam etmek hem de farklı iş kollarında çalışmak için ablasının yanına, Ankara’ya yerleşti.

Babasının “geri dön” ısrarlarına ve şehrin önüne çıkardığı engellere rağmen mücadele etmekten hiç vazgeçmeyen Fuat Yazıcı’nın kaderi, Abidin Paşa’da bir fotoğraf stüdyosunun camındaki ‘’Çırak Aranıyor’’ yazısını görmesiyle değişti. Çalışmak istediğini anlatmak için içeri girdi ancak fotoğrafçı: “Meslek mi öğrenmek istiyorsun, yoksa para mı kazanmak istiyorsun? Eğer para kazanmak istiyorsan yan dükkandaki perdeci de çırak arıyor, orada hem meslek öğrenip hem para kazanabilirsin.” dedi, bu diyalog sonrasında Fuat Yazıcı geleceğini değiştirecek bir karar verdi ve tercihini perdeciden yana kullandı. İşine olan hevesini ve heyecanını hiç yitirmeyen Fuat Yazıcı çok kısa bir sürede perde dikişi ve montajı yapmayı öğrendi. Ablasının evinde bulunan dikiş makinesiyle öğrendiklerini tek başına uyguladı; mağazalara perde dikti, seyyar montajcılık yapmaya başladı.

Üretiyordu, gelişiyordu, hep yeniyi öğrenmek istiyordu.

1974 yılında, Necatibey Caddesi’nde bir ev tekstil firmasında 16 yıl boyunca çalışan Fuat Yazıcı, burada bir yandan üretim, satış ve yönetim alanlarında kendini geliştirdi bir yandan da eğitim hayatına devam etti. Ticarette dürüstlüğü, kaliteyi, etik çalışma anlayışını kendine düstur edinen Fuat Yazıcı, 1990 yılında Ankara’da Alesta Home’u kurarak hayallerini gerçeğe dönüştürdü.

Ev tekstili ve dekorasyon sektöründe Türkiye’yi yeniliklerle tanıştıran, trendleri kendi bakış açısıyla yorumlayan, yurt içi ve yurt dışında başarılı işlere imza atan Fuat Yazıcı, Alesta Home ile uluslararası pazarda söz sahibi olan bir marka yarattı.