Ev Dekorasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ev dekorasyonu

Ev dekorasyonu için modern, endüstriyel, klasik, rustik ve daha fazla dekorasyon stili vardır. Eğer zevkinizi en iyi yansıtan ev dekorasyonu stilini bilmiyorsanız, nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz demektir. Ev dekorasyonundan önce yapılacak ilk şey, sizi ve zevkinizi en iyi yansıtan dekorasyon stilini bulmaktır. İnsanlar genellikle evlerini istedikleri gibi dekore etmeye çalışırlar. Ancak dekorasyona başlamadan önce kişisel dekorasyon tarzınızı belirlemek, eviniz için daha hızlı ve doğru seçimler yapmanızı sağlar. Pek çok ev dekorasyon stili arasında kendinize en uygun dekorasyon stilini bulmak oldukça zordur. Ek olarak, bazı tasarım stilleri, çok kafa karıştırıcı olan birkaç farklı stilin karışımıdır.

Ev Dekorasyonu Nedir?

Ev dekorasyonu, inşa ettiğimiz bina tipi yapının içini ve dışını süsleme sanatıdır. Tarih boyunca insanların yaşadıkları yerleri belli bir şekilde dekore ettikleri görülmüştür. Bunun nedeni, insanların iç dünyalarını ve zevklerini yaşadıkları ortama yansıtmaya istekli olmalarıdır. Hayattan zevk almamızı ve zaman geçirmemizi sağlayan bir ortam ve keyif alabileceğimiz bir ortam yaratmak için var gücümüzle çalışır. Aynı zamanda kendi kişiliğimizle dekore ettiğimiz mekanın zarafetini başkalarına da aktarmaya da hevesliyiz. Yaşadığımız ev, çalışma ortamımız veya bahçemiz bir ölçüde kişiliğimizi yansıtır. Bu açıdan ev dekorasyonları büyük bir öneme sahiptir.

Zamanımızın çoğunu iç mekanlarda geçiriyoruz. Özellikle evler, zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz yerlerdir; huzurumuzu, enerjimizi ve ilişkilerimizi doğrudan etkileme gücüne sahiptir. Hepimizin bildiği gibi dekorasyonda kullanılan renk ve objelerin insanlar üzerinde farklı etkileri vardır. Bu etkilerden dolayı ev dekorasyonu sırasında bu kriterler göz ardı edilmemelidir. Örneğin geçmişin cazibesini seviyorsanız zarif çizgileri ve geleneksel detaylarıyla klasik dekorasyonlar evinize çok yakışacaktır. Kornişler, kemerler, sütunlar, dekoratif tavanlar, mermer şömineler, oyma mobilyalar, yaldız ve desenli kumaşlar klasik üslubun önemli detaylarıdır. Düğmeli parlak iç mekanlar, saten ve ipek kumaşlar ve altın işlemeli aksesuarlar bu stili tamamlamaktadır.

Modern ev dekorasyonu mobilyalar dahil her bir öğenin sadeliğine yansır. İnsanlara rahatlama ve sakinlik hissi vermek için basit geometrik formlar kullanır. Düzgün çizgileri olan, düzenli ve sanatsal şıklığı olan sade bir mekandan hoşlanıyorsanız bu tarz size çok yakışacaktır. Ayrıca, temiz çizgiler ve minimalizm, günümüzün en iyi tasarım trendlerinin anahtarıdır. Modern stili tanımlamak için kullanılan bir diğer yaygın kelime ise zarafettir. Elbette buradaki anlam sade zarafet, süslü tasarımlar veya abartılı aksesuarlar değildir.

18. yüzyıl etkilerine sahip romantik ev dekorasyonu, ruhun inceliğini ve eve duyulan duyguların derinliğini yansıtabilir. Mobilyalarda kullanılan beyaz, krem, bej, pembe ve mavi gibi açık tonlar hemen her yerde bulunur, ortamda beyaz ve masum bir hava yaratır. Antika mobilyalar ve beyaza boyanmış vintage parçalar bu tarzın diğer unsurlarıdır.

Dilerseniz evinizi dekore ederken Alesta Home web sitesini ziyaret ederek hem dilediğiniz ürünleri seçebilir hem de ev dekorasyonu ve daha fazlası için profesyonel ekibimizden yardım alabilirsiniz.