Temizlik Alışkanlıklarıyla Koronavirüsten Korunmak

Koronavirüs ev temizliği

Günümüzde, salgın hastalıkların yayılma riski her zamankinden daha fazla. Bu nedenle, ev temizliği ve kişisel hijyen alışkanlıkları, sağlıklı bir yaşam sürmenin önemli bir parçası haline geldi. Özellikle koronavirüs salgınıyla birlikte, ev temizliği üzerinde daha fazla odaklanmak, hem kendi sağlığımızı korumak hem de toplum sağlığına katkıda bulunmak açısından kritik bir rol oynuyor.

Ev temizliğinin temel taşlarından biri, sık el yıkama alışkanlığıdır. Eller, gün içinde birçok yüzeye temas ettiği için mikropların yayılmasında anahtar rol oynar. Sabun ve su ile en az 20 saniye boyunca ellerinizi yıkamak, mikroplardan arınmanın etkili bir yoludur. Ayrıca, sık dokunan yüzeyleri dezenfekte etmek, virüs ve bakterilerin yayılma riskini azaltabilir.Ellerimizi düzenli olarak yıkamak ve dezenfekte etmek, virüs ve bakterilerle mücadelede ilk savunma hattımızı oluşturuyor.

Evde sağlıklı bir ortam oluşturmanın bir yolu da düzenli havalandırmadır. Pencereleri açarak taze hava almak, ev içindeki havanın dolaşımını sağlamak, virüs ve mikropların yayılmasını önleyebilir.

Ev içinde kullanılan temizlik malzemeleri ve kişisel eşyaların paylaşımından kaçınılmalıdır. Havlu, diş fırçası gibi kişisel eşyaların her birey için ayrı olması, mikropların bulaşma riskini azaltabilir.

Market alışverişi sonrasında, aldığınız ürünlerin ambalajlarını temizlemek ve ellerinizi yıkamak önemlidir. Yiyecekleri iyice yıkamak, potansiyel mikrop bulaşma riskini azaltabilir.

Bu basit alışkanlıkları benimsemek, hem kişisel sağlığımızı korumamıza hem de toplumda daha sağlıklı bir yaşamın yayılmasına katkıda bulunmamıza olanak tanır.Sık dokunan yüzeyleri temizlemek ve dezenfekte etmek de, ev içindeki mikropların yayılma riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Koronavirüs için Tekstil Temizliği

Temizlemeniz ve dezenfekte etmeniz gereken en önemli ev tekstili ürünleri aşağıdaki gibidir;

  • Perdeler
  • Halılar
  • Koltuklar

Perde temizliği

Bu virüsün havada dağılması olasılığını düşünerek, perdelerinizi yıkamaya başladığınızda, mümkün olduğunca perde ve tüllerinizi silkelemeyin.

Perdelerinizin kumaş özelliklerine göre, yıkama talimatlarına uyarak çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz. Perdelerinizi katlamadan, dağınık şekilde yıkamaya atarsanız daha az kırışık şekilde makinadan çıkar.

Ancak perde yıkama konusunda profesyonel yardıma ihtiyaç duyuyorsanız https://www.alestahome.com/hizmetler/temizlik-hizmetleri/ ilgili linke tıklayabilirsiniz.

Halı Temizliği

Halı ve paspaslarınız için profesyonel temizlik hizmeti planlayabilirsiniz. Geleneksel ev temizliğiyle, lekeleri ve tozları yok edebilirsiniz, fakat sirke gibi maddeler korona virüsü öldürmez, bu nedenle halının mümkün olduğunca güvenli ve hijyenik olduğundan emin olmak için profesyonel bir temizlik en iyi çözüm olacaktır. Link https://www.alestahome.com/hizmetler/temizlik-hizmetleri/ 

Koltuk Temizliği

Koltuklar, evlerimizde en çok kullanılan mobilyalardan biridir. (şimdi COVID-19 pandemisi sayesinde, her zamankinden daha fazla!) Çok fazla aşınma ve yıpranmaya, martindale değeri yüksek kumaşlarla kaplı koltuklar, uzun süre dayanabilir. Koltuk kumaşlarınız yıpranmış ve eskiyse, antibakteriyal ve leke tutmayan kumaş seçimleri yaparak koltuklarınızı yenileyebilirsiniz. Döşemelik kumaş çeşitlerine göz atmak için linke tıklayabilirsiniz https://www.alestahome.com/perde/

Koltuklarınız aynı zamanda içecek lekeleri, yemek kırıntıları, evcil hayvan tüylerinin yerleştiği bir mikrop yuvasına dönüşebilir. Kanepenizi profesyonel bir şekilde link üzerinden temizletebilirsiniz https://www.alestahome.com/hizmetler/temizlik-hizmetleri/  fakat yine de koltuklarınızı kendiniz temizlemek isterseniz, sizlere birkaç yöntem sıralayacağız.

Kanepelerinizi, yıkanabilir kumaşlardan yapılan koltuk örtüleri ile koruyabilirsiniz. Ayrıca, güneş ışığına uzun süre maruz kalması nedeniyle döşemenin solmasını önlemek için kanepeleri evinizin cephelerine yakın konumlandırmayınız.

Elektrikli Süpürge Kullanın

Elektrikli süpürge, toz, toz akarları, alerjenler ve evcil hayvan tüylerini temizlediği için rutin temizlik için idealdir. Elektrikli süpürgenin koltuk başlıklarını detaylı temizlik için kullanın; köşeleri temizlemek bu aparatlarla daha kolay olacaktır.

Sonuç

Son olarak, ev temizliği konusunda yerel sağlık otoritelerinin ve bilim insanlarının önerilerine uymak kritiktir. Güncel bilgilere ve sağlık kurallarına uymak, hem kişisel hem de toplumsal sağlığın korunmasına katkıda bulunur.

Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle beraber kendimiz ve sevdiklerimizi korumak için yerine getirmemiz gereken bir çok sorumluluklarımız oluşmuştur. Bu sorumlulukların başında da en çok vakit geçirdiğimiz evlerimizin temizliği gelmektedir.

Artık koronavirüs sonrası ev temizliği hakkında genel bir bilgiye sahipsiniz. Bu bilgiler ışığında dilerseniz ev temizliğinizi kendiniz yapabilir, dilerseniz de profesyonel temizlik hizmeti alarak profesyonel bir ev temizliği yaptırabilirsiniz.

Unutmayalım ki, temiz bir ev sadece güzel bir yaşam alanı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda salgın gibi riskli durumlara karşı da bir savunma mekanizması oluşturur. Kendi sağlığımızı ve toplum sağlığını korumak için bu basit ama etkili adımları takip etmek, daha güvenli bir geleceğe katkıda bulunabilir.

Temizlik Alışkanlıklarıyla Koronavirüsten Korunmak” yazısında bir düşünce

Yorumlar kapatılmıştır.