Koronavirüsten Korunmak İçin Ev Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Koronavirüs ev temizliği

Koronavirüsten korunmak için evde alınabilecek önlemlerden en önemlisi şüphesiz temizlik olacaktır. Peki hayatımızı değiştiren bu virüsle başa çıkabilmek için koronavirüs sonrası ev temizliği nasıl yapılmalı?

Cevapları, detaylarıyla birlikte yazımızda inceleyelim;

Evinizi temizlemek, ailenizi sağlıklı ve güvenli tutmanın en güzel yöntemlerinden biridir ve bu yaşadığımız stresli zamanlarda size huzurlu bir ortam yaratmanızda yardımcı olabilir.

Unutmayın! Koronavirüs alacağımız önlemlerden daha güçlü değildir.

Peki, koronavirüsü evinizden uzak tutmak için nasıl etkili bir temizlik yapabilirsiniz?

Uzmanlar, virüsün daha çok enfekte olmuş bir kişiyle yakın temasla, damlacık yoluyla, ve virüsün bulaştığı yüzeylere temas etmemizle birlikte yayıldığını söylüyor.

Bu bulaş, kapı kolları veya merdiven tırabzanları gibi virüsü uzun süre hapseden bir nesneye dokunduğunuzda ve ardından gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunduğunuzda enfekte oluyor.

Evinizdeki sık temas edilen yüzeylerin (kapı kolları, banyo armatürleri, masa ve sandalyeler) periyodik şekilde temizlik malzemeleri ile dezenfekte edilmesi, virüsün yayılmasını engellemek için önemli bir adımdır ve bu temizliği kendi imkânlarınızla rahatlıkla yapabilirsiniz.

Evinizi doğru bir şekilde dezenfekte etmek, kendinizi ve ailenizi koronavirüsten korumak için aşağıdaki ipuçlarını izleyebilirsiniz.

Önce Temizleyin, Sonra Dezenfekte Edin

Virüsler dahil, herhangi bir mikrobun yayılıp tehlikeli hale gelmesini engellemenin en etkili yöntemi, ilk olarak temizlemek, sonra dezenfekte etmektir.

Eşyalarınızdaki mikropları sabun ve su kullanarak temizleyebilirsiniz. Temizlik, yüzeylerdeki mikrop sayısını düşürürken, onları tamamen yok etmez. Mikropları öldürmek için, çamaşır suyu gibi kimyasal temizleyiciler kullanmalısınız.

Bu yüzeyleri temizlerken tek kullanımlık eldivenler kullanın ve her kullanımdan sonra eldivenleri atın, böylece eldivenlerden artık mikrop yayılamaz. Eldivenlerle işiniz bittikten sonra, ellerinizi sabunla iyice yıkadığınızdan veya alkollü el dezenfektanı kullandığınızdan emin olun.

Yüzeyleri dezenfekte etmek için aşağıdakilerden birini kullanın:

  • En az % 70 alkol içeren bir alkol çözeltisi
  • Mikropları öldüren EPA tescilli bir ev dezenfektanı
  • Seyreltilmiş bir çamaşır suyu çözeltisi
  • Dört çay kaşığı çamaşır suyunu bir litre suda seyrelterek çamaşır suyu çözeltisi elde edebilirsiniz. Unutmayın: Çamaşır suyunu asla amonyak veya başka bir temizleyici ile karıştırmayın.

Temizlemeniz ve dezenfekte etmeniz gereken en önemli ev tekstili ürünleri aşağıdaki gibidir;

  • Perdeler
  • Halılar
  • Koltuklar

Perde temizliği

Bu virüsün havada dağılması olasılığını düşünerek, perdelerinizi yıkamaya başladığınızda, mümkün olduğunca perde ve tüllerinizi silkelemeyin.

Perdelerinizin kumaş özelliklerine göre, yıkama talimatlarına uyarak çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz. Perdelerinizi katlamadan, dağınık şekilde yıkamaya atarsanız daha az kırışık şekilde makinadan çıkar.

Ancak perde yıkama konusunda profesyonel yardıma ihtiyaç duyuyorsanız https://www.alestahome.com/hizmetler/temizlik-hizmetleri/ ilgili linke tıklayabilirsiniz.

Halı ve paspaslarınız için profesyonel temizlik hizmeti planlayabilirsiniz. Geleneksel ev temizliğiyle, lekeleri ve tozları yok edebilirsiniz, fakat sirke gibi maddeler korona virüsü öldürmez, bu nedenle halının mümkün olduğunca güvenli ve hijyenik olduğundan emin olmak için profesyonel bir temizlik en iyi çözüm olacaktır. Link https://www.alestahome.com/hizmetler/temizlik-hizmetleri/ 

Koltuklar, evlerimizde en çok kullanılan mobilyalardan biridir. (şimdi COVID-19 pandemisi sayesinde, her zamankinden daha fazla!) Çok fazla aşınma ve yıpranmaya, martindale değeri yüksek kumaşlarla kaplı koltuklar, uzun süre dayanabilir. Koltuk kumaşlarınız yıpranmış ve eskiyse, antibakteriyal ve leke tutmayan kumaş seçimleri yaparak koltuklarınızı yenileyebilirsiniz. Döşemelik kumaş çeşitlerine göz atmak için linke tıklayabilirsiniz https://www.alestahome.com/perde/

Koltuklarınız aynı zamanda içecek lekeleri, yemek kırıntıları, evcil hayvan tüylerinin yerleştiği bir mikrop yuvasına dönüşebilir. Kanepenizi profesyonel bir şekilde link üzerinden temizletebilirsiniz https://www.alestahome.com/hizmetler/temizlik-hizmetleri/  fakat yinede koltuklarınızı kendiniz temizlemek isterseniz, sizlere birkaç yöntem sıralayacağız.

Kanepelerinizi, yıkanabilir kumaşlardan yapılan koltuk örtüleri ile koruyabilirsiniz. Ayrıca, güneş ışığına uzun süre maruz kalması nedeniyle döşemenin solmasını önlemek için kanepeleri evinizin cephelerine yakın konumlandırmayınız.

Elektrikli Süpürge Kullanın

Elektrikli süpürge, toz, toz akarları, alerjenler ve evcil hayvan tüylerini temizlediği için rutin temizlik için idealdir. Elektrikli süpürgenin koltuk başlıklarını detaylı temizlik için kullanın; köşeleri temizlemek bu aparatlarla daha kolay olacaktır.

Sonuç

Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle beraber kendimiz ve sevdiklerimizi korumak için yerine getirmemiz gereken bir çok sorumluluklarımız oluşmuştur. Bu sorumlulukların başında da en çok vakit geçirdiğimiz evlerimizin temizliği gelmektedir.

Artık koronavirüs sonrası ev temizliği hakkında genel bir bilgiye sahipsiniz. Bu bilgiler ışığında dilerseniz ev temizliğinizi kendiniz yapabilir, dilerseniz de profesyonel temizlik hizmeti alarak profesyonel bir ev temizliği yaptırabilirsiniz.

Koronavirüsten Korunmak İçin Ev Temizliği Nasıl Yapılmalı?” te bir düşünce

Yorumlar kapalıdır.