Neden Kaz Tüyü Yorgan Seçmeliyim?

Othello kaz tüyü yorgan

Uyku, günün yorgunluğunu atarak yeni bir güne başlamanın temel ihtiyaçları arasında yer alıyor. İyi bir uyku için uygun şartları oluşturmak, dinç bir vücutla güne başlamak için uyku şartlarının iyi düzenlenmesi gerekiyor. İyi bir yatak kadar iyi bir yastık ve üşütmeyen, koku yapmayan bir yorgan da rahat bir gecenin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Bu şartları sağlayan en iyi yorgan olarak kaz tüyü yorgan göze çarpıyor. Kaz tüyü, dünyadaki en sağlıklı ve doğal dolgu maddesi olarak biliniyor. Bu nedenle yorganlar için soğuk havalarda kullanılabilecek kaz tüyü, sentetik malzemelerin verdiği zararları vermediği gibi yün dolgu malzemelerinin dezavantajı olan koku yapma gibi bir sorun da teşkil etmiyor.

Kaz Tüyü Yorganın Özellikleri

Kazın, gıdık olarak adlandırılan boyun bölgesinden ve devamındaki göğüs bölgesinden ve sırt tüylerinden oluşan kaz tüyü dolgu malzemelerinin temelde iki özelliği ön plana çıkıyor. Oldukça hafif olan kaz tüyü, aynı zamanda bu hafiflikle tezat oluşturacak derecede ısıyı muhafaza ediyor. Kaz tüyü yorganlarda kullanılan gıdık tüyü yumuşaklığı ile ön plana çıkarken sırt tüyü esneklik sağlıyor. Kaz tüyü yorgan, şehir hayatının zorluklarından olan yer bulma sorununu da ortadan kaldırıyor. Küçük bir yün yastığın muhafaza edileceği bir boşluk, çift kişilik bir yorgana fazlasıyla yeterli oluyor. Kaz tüyü dolgu malzemesinde en büyük sorunu, kılıf dışına çıkan tüyler oluşturuyor. Kaliteli ve uygun malzeme kullanılmadığında oldukça can sıkıcı bir hale dönüşen bu sorun, pamuklu ve tüy geçirmeyen kumaşlarla ortadan kaldırılıyor.

Kaz Tüyü Yorgan Sağlıklı Mı?

Kaz tüyü yorgan sağlıklı mı soru ile karşılaşmış olabilirsiniz. İşte sorununuzun cevabı;

  • Kaz tüyü yorganlar; ısı ve nem dengesi sağlaması,
  • Ortamdaki fazla nemi emmesi,
  • Hafif olması,
  • Bakteri ve toz akarı barındırmaması,
  • Nadiren alerjiye sebep olması gibi temel özellikleriyle soğuk iklimler için ideal yorgan malzemesi olarak görülüyor.

Kaz tüyünün alerjik olabildiği kişiler bulunsa da diğer dolgu maddeleriyle mukayese edildiğinde sağlık açısından en iyiler arasında yer aldığı görülüyor. Bakteri ve toz akarı barındırmadığı çeşitli testlerle ispatlanan bu dolgu malzemesi, soğuk gecelerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Kaz Tüyü Yorgan Yıkanır Mı?

Yorganların yıkanması her zaman sorun teşkil ediyor. Gerek ölçüleri gerekse malzemelerinin su ve deterjanla teması durumunda özelliğini yitirmesi sebebiyle yorganların yıkanması her zaman sorun teşkil ediyor. Kaz tüyü yorgan, yıkanma avantajıyla da diğer dolgu malzemelerine göre avantaj sağlıyor. Kuru temizleme yaptırmak daha pratik bir yöntem olsa da kaz tüyü yorganların makinede 30 derecede yıkanması ve kurutma makinesinde kurutulabilmesi ayrı bir avantaj oluşturuyor.

Kaz Tüyü Yorgan Fiyatları

Kaz tüyü yorgan fiyatları, dolgu maddesinin maliyeti ve az bulunurluğu sebebiyle diğer yorganlara göre biraz daha yüksek seyrediyor. Kendi aralarında da fiyat farklılıkları bulunan kaz tüyü yorganlarda fiyat farklılığı kullanılan kaz tüyünün özelliklerinden de kaynaklanıyor. Temini daha zor ve yumuşaklığı ile dikkat çeken gıdık tüyü oranı yükseldikçe fiyatlarda bir miktar artış kaçınılmaz oluyor. Hem kalite hem de uygun fiyatı ise Alestahome müşterilerine sunuyor.